FIAT Panda 4x4 1.3L Multijet 5MT AWD (69 HP)
2003–2012
68
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1251cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3538mm |
| Width | 1577mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2304mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 773L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |