FIAT Panda 0.8L 4MT FWD (34 HP)
1986–2002
34
bhp
Power
23
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 34bhp |
| Power | 25kW |
| Torque | 57Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 23s |
| Top Speed | 125km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3411mm |
| Width | 1501mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2159mm |
| Kerb Weight | 674kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |