FIAT Panda 1.0L 4MT FWD (44 HP)
1986–2002
43
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 43bhp |
| Power | 32.4kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 138km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3411mm |
| Width | 1501mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2159mm |
| Kerb Weight | 674kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |