FIAT Panda 1.1L 5MT FWD (54 HP)
2003–2011
54
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1108cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3538mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80/R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |