FIAT Panda 1.3L Multijet 5AT FWD (69 HP)
2003–2011
68
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1251cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3538mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |