FIAT Panda 1.4 6MT FWD (101 HP)
2003–2011
99
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 131Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3538mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |