FIAT Punto 3 Doors 1.2L 5MT ECO (69 HP)
2012–2018
68
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |