FIAT Punto 3 Doors 1.2L (60 HP) 5MT (60 HP)
1999–2003
59
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 860kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R 13 79 T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |