FIAT Punto 3 Doors 1.4L GT Turbo 5MT FWD (136 HP)
1994–1999
134
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1372cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 208Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 981kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |