FIAT Punto 3 Doors 1.6L 5MT FWD (90 HP)
1994–1999
89
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1581cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 923kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |