FIAT Punto 3 Doors 1.8L HGT 5MT FWD (131 HP)
1999–2003
129
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R 15 84V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |