FIAT Punto 5 Doors 0.9L TwinAir 6MT (105 HP)
2012–2018
104
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |