FIAT Punto 5 Doors 1.2L CVT FWD (80 HP)
2003–2005
79
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3866mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |