FIAT Punto 5 Doors 1.3L MultiJet 5MT (85 HP)
2012–2018
83
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 2.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |