FIAT Punto 5 Doors 1.7L D 5MT FWD (57 HP)
1994–1999
56
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1698cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 56bhp |
| Power | 42kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 Tr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |