FIAT Punto 5 Doors 1.7L D 5MT FWD (63 HP)
1994–1999
62
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1698cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1001kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |