FIAT Punto 5 Doors 1.9L JTD 5MT FWD (80 HP)
2003–2005
79
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 173km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3866mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |