FIAT Punto Cabrio 1.2L 5MT FWD (86 HP)
1994–1999
85
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.3kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |