FIAT Punto Cabrio 1.6L 5MT FWD (88 HP)
1994–1999
87
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1581cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 64.7kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |