FIAT Punto Evo 3 Doors 1.3L Multijet Start&Stop 5MT (95 HP)
2009–2012
94
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |