FIAT Punto Evo 3 Doors 1.4L BIPOWER Petrol&Methane 5MT FWD (70 HP)
2009–2012
76
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |