FIAT Punto Evo 3 Doors 1.4L LPG 5MT FWD (70 HP)
2009–2012
76
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
39.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.8mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |