FIAT Punto Evo 3 Doors 1.4L MultiAir 6MT (135 HP)
2009–2012
133
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |