FIAT Punto Evo 5 Doors 1.2L 5MT FWD (65 HP)
2009–2012
64
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |