FIAT Qubo 1.4L 8V 5MT FWD (73 HP)
2008–2019
72
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
157
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 253km/h |
| Top Speed | 157mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3957mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 2498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |