FIAT Qubo 1.4L Natural Power 5MT FWD (70 HP)
2008–2019
76
bhp
Power
17.7
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.7s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 31L |
Dimensions & Weight
| Length | 3957mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 2498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |