FIAT Regata 1.3L 4MT FWD (65 HP)
1984–1989
64
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 867kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |