FIAT Regata 1.6L 5MT FWD (82 HP)
1984–1989
80
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 903kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |