FIAT Ritmo 1.1
1978–1982
60
bhp
Power
17.1
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1116cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 81Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.1s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 841kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |