FIAT Ritmo 1.3
1978–1982
66
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |