FIAT Ritmo 1.5
1978–1982
75
bhp
Power
99
mph
Top Speed
27.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 56kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.3mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |