FIAT Sedici 1.6L 16V 5MT AWD (109 HP)
2006–2009
107
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |