FIAT Seicento 1.1L 5MT (54 HP)
2004–2006
54
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1108cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3338mm |
| Width | 1509mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 810kg |
| Boot Capacity | 170L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/55 R 13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |