FIAT Tempra SW 1.9d 5MT FWD (65 HP)
1990–1998
64
bhp
Power
18.9
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1929cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.9s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |