FIAT Tempra SW 2.0L 5MT FWD (113 HP)
1990–1998
111
bhp
Power
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |