FIAT Tempra 1.4L 5MT FWD (69 HP)
1990–1998
68
bhp
Power
100
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1372cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |