FIAT Tipo 3 Doors 1.4L 5MT FWD (69 HP)
1993–1995
68
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1372cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |