FIAT Tipo 3 Doors 2.0L 5MT FWd (143 HP)
1993–1995
141
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |