FIAT Tipo 5 Doors 1.6L MultiJet 6MT FWD (120 HP)
2016–
118
bhp
Power
124
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1542mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |