FIAT Tipo 5 Doors 1.7L D 5MT FWD (57 HP)
1988–1993
56
bhp
Power
17.8
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 56bhp |
| Power | 42kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.8s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |