FIAT Tipo 5 Doors 1.9L Turbo D 5MT FWD (90 HP)
1988–1993
89
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1929cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |