FIAT Tipo / Egea 1.3L Multijet 5MT FWD (95 HP)
2015–
94
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4531mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |