FIAT Tipo / Egea 1.6L E-Torq 6MT FWD (110 HP)
2015–
108
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4531mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |