FIAT Tipo Station Wagon 1.3L Multijet 5MT FWD (95 HP)
2016–
94
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |