FIAT Tipo Station Wagon 1.6L Multijet 6AT FWD (120 HP)
2016–
118
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |