FIAT Ulysse 2.0L 5MT FWD (109 HP)
1994–1999
108
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1907cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |