FIAT Ulysse 2.0L 5MT FWD (122 HP)
1994–1999
121
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
22.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 177km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.1mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1715mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |