FIAT Uno 3 Doors 0.9L 4MT FWD (45 HP)
1983–1989
44
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 67Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 700kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |