FIAT Uno 3 Doors 1.0L 4MT FWD (44 HP)
1983–1989
43
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 43bhp |
| Power | 32kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 703kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |