FIAT Uno 3 Doors 1.3L Turbo 5MT (101 HP)
1989–1994
99
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3691mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 920kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60Hr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |